VIA BENEDICTINA

800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko

Výsledky soutěže "Osm staletí - jedna krajina"

vysledky-souteze-osm-staleti

Osm staletí Broumovska inspiruje literáty, fotografy i výtvarníky

Že je Broumovsko nejen učebnicí, ale inspiruje tvůrce všech uměleckých směrů, je patrné z děl zaslaných do umělecké soutěže „Osm staletí, jedna krajina“, kterou na jaře vyhlásilo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov u příležitosti jubilea 800 let od příchodu benediktinů na Policko a Broumovsko.

Obdrželi jsme více než padesát prací – fotografií, koláží, maleb a kreseb, básní a povídek.  Vítězové tří kategorií – fotografie, malířská tvorba a literární díla – vzešli z hlasování účastníků mezinárodní odborné konference a slavnostního večera Via Benedictina, který se konal v prostorách Muzea Broumovska. 

Mezi fotografickými díly bodovaly snímky detailů z přírody i architektonických památek. Zvítězila kaple Hvězda autora Jiřího Velce, následovaná detailem klenových listů Jána Greše a klidným proudem skalního potoka Jitky Klímové.

Výtvarným dílům kralují zobrazení kostelů broumovské skupiny autorky Lucie Cepkové, která se stala také celkovou vítězkou soutěže. Zvítězila s kresbou kostela sv. Michaela ve Vernéřovicích a získala také druhé místo díky své kresbě kostela sv. Petra a Pavla v Broumově. Shodný počet bodů, a tedy další druhé místo, mezi výtvarnými pracemi získala koláž z ručního papíru autorky Heleny Černochové, kterou inspirovaly k tvorbě nápisy z broumovských náhrobních kamenů.

V literárních pracích nejvíce zaujala apokalyptická povídka Pavla Frydrycha Dance Macabre odehrávající se v Polici nad Metují. Na druhém místě se umístily básně se stejným počtem bodů: Akrostichy Jitky Bonaventurové a Směr Ireny Rutarové

Celkový vítěz soutěže, Jiří Velc, se může těšit na rekreační pobyt na Broumovsku, autoři úspěšných děl jednotlivých kategorií se budou moci dozvědět více o Broumovsku díky prohlídkám broumovského kláštera i knižním a turistickým cenám, které jsou pro ně připraveny.

Všechna zaslaná díla si můžete prohlédnout při návštěvě broumovského Kláštera na prohlídkovém okruhu.

Absolutní vítěz (celkový počet získaných bodů za jednotlivé dílo) - Jiří Velc

Výherci soutěže v jednotlivých kategoriích

Fotografie

     1.   Jiří Velc

     2.   Ján Greš

     3.  Jitka Klímová

Výtvarná díla

Obrazy - Lucie Cepková

Koláže - Helena Černochová

Literární díla

Poezie - Jitka Bonaventurová, Irena Rutarová 

Próza - Pavel Frydrych

 

KONTAKT

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov 
Klášterní 1, 550 01 Broumov
Tel: +420 491 521 299
Mobil: +420 734 443 165 Mgr. Petr Köppl
+420 731 610 652 Marcela Lilingová
E-mail:

vkcb@broumovsko.cz

partneri