VIA BENEDICTINA

800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko

Vernisáž výstavy v Muzeu východních Čech

vernisaz-vystavy-v-muzeu-vychodnich-cech

Výstava Via Benedictina doputovala do krajské metropole.

Od včerejška je možné vidět výstavu Via Benedictina, která je věnována osmisetletému výročí příchodu benediktinů na Policko a Broumovsko v dalších unikátních prostorách. V úterním odpoledni byla výstava otevřena v horním patře jediné národní kulturní památky na území města Hradce Králové – v Muzeu východních Čech.

Výstava je v Hradci doplněna zajímavými artefakty vztahujícími se k působení benediktinů v dnešním hradeckém i pardubickém kraji. Zajímavé jsou také nálezy ze strážního hradu nad Božanovem, které byly dosud deponovány ve sbírkách hradeckého muzea a mají tedy svou výstavní premiéru. K výstavě jsou připraveny také pracovní listy pro různé věkové skupiny žáků. I proto je její návštěva vhodným doplněním výuky dějepisu – seznamuje s výraznou kapitolou historie evropské kultury i historie našeho regionu. 

Návštěvníky přivítala ředitelka muzea, Mgr. Naděžda Machková – Prajzová, Ph.D., členka odborného týmu tvůrců výstavy doc. PhDr. Dana Musilová, CSc., převor břevnovský a broumovský P. Petr Prokop Sziostrzonek OSB a Mons. Mgr. Josef Socha, papežský prelát.

Kromě uvedených osobností byli v příjemné atmosféře ochozu hradeckého muzea pro dotazy, týkající se benediktinského odkazu i vzniku výstavy k dispozici také spoluautoři výstavy z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a pracovníci Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov, kteří připravují celoroční program oslav benediktinského jubilea, jichž je výstava součástí.

Další akce připomínající benediktinské jubileum:

2. 11. v 9:30 hod. můžete z areálu Správy CHKO v Polici nad Metují vyrazit na terénní exkurzi „Krajinou děsnou v širé pustině aneb Historie všemi smysly“

22. 11. v 17:00 hod. proběhne v polických Pellyho domech panelová diskuseBenediktinské dědictví – přínos nebo břímě?“  Diskutovat na téma budou výrazné osobnosti z různých oborů lidského bytí. Moderovat večer bude Daniela Brůhová. Více informací naleznete v tiskové zprávě, která bude zveřejněna na těchto webových stránkách.

IMG 7452 IMG 7439 IMG 7433 IMG 7430
IMG 7425 IMG 7429 IMG 7426 IMG 7458

 

KONTAKT

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov 
Klášterní 1, 550 01 Broumov
Tel: +420 491 521 299
Mobil: +420 734 443 165 Mgr. Petr Köppl
+420 731 610 652 Marcela Lilingová
E-mail:

vkcb@broumovsko.cz

partneri