VIA BENEDICTINA

800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko

Klášter Broumovsko

Projekt Via pokračuje

Výstavu "800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko a Policko" můžete nyní shlédnout v Praze v prosrorách Benediktinského arciopatství sv. Vojtěch a sv. Markéty v Břevnově. Výstava je umístěna v budově kláštera přímo v prostoru "fortny" tedy recepce.

 

 

Mezinárodní fotografická soutěž pro každého

Fotograficka soutez2 2Mezinárodní fotografická soutěž se koná v rámci projektu Via Benedictina: benediktinské dědictví ve střední Evropě, který je financován Visegrádským fondem. Tématem soutěže jsou historické benediktinské kláštery v České republice, Polsku, Slovensku a Maďarsku, ty, které nadále plní svou funkci, stejně jako ty, ve kterých jsou uchovány stopy po působení benediktinů (seznam lokalit je uveden níže)

Soutěž je otevřena všem fotografům, profesionálů i amatérům bez ohledu na věk a bydliště a probíhá od 20. května do 15. srpna 2014.

Cílen soutěže je vybrat fotografie pro výstavu fotografií, která bude prezentována v různých zemích střední Evropy. Výstava ukáže vybrané historické benediktinské kláštery a bude brát v úvahu neobvyklé zajímavé záběry s vysokou uměleckou hodnotou, která bude také upozorňovat na historické, krajinné a přírodní hodnoty místa.

Při výběru prvních třech míst bude rozhodující umělecká hodnota, zatímco zbývající exponáty budou vybrány na základě dvou kritérií – volba bude provedena jak z hlediska umělecké hodnoty tak vzhledem k výběru lokality (tak, že různé kláštery budou prezentovány ve všech čtyřech Visegrádských zemích). 

Seznam lokalit, které se mohou objevit na fotografiích: Česká republika: Praha-Břevnov Praha-Emauzy Praha-Bílá Hora Rajhrad Broumov Kladruby Police nad Metují Praha-Sv. Gabriel Praha-Sv. Jiří Sázava Svatý Jan pod Skalou Teplice Třebíč

Poland: Lubiń Mogilno Płock Sieciechów Święty Krzyż Tyniec

Slovakia: Hronsky Benadik Bzowik Rimavske Janovce

Hungary: Pannonhalma Tihany Bakonybél

Podrobná pravidla soutěže si vyžádejte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Pokračování

Projekt Via Benedictina pokračuje

projekt-via-benedictina-pokracuje

Cestou benediktinů putujeme i v roce 2014, tentokrát ale mezinárodně

V uplynulých dnech se v přednáškovém sále Kreslírna v broumovském klášteře odehrálo mezinárodní setkání projektu Via Benedictina – benediktinské dědictví ve Střední Evropě. Účelem tohoto setkání bylo představení benediktinské historie a současnosti v jednotlivých zemích a prezentace vznikajících webových stránek k tomuto projektu.

 „Cílem projektu Via Benediktina neboli Cesta benediktinů je zviditelnění míst spjatých s benediktiny a jejich historií a snaha ukázat, že jsou atraktivními turistickými lokalitami, které mají i dnešní době co nabídnout. V Broumově se tak poprvé sešli historici a zástupci benediktinských objektů z Polska, Maďarska, Slovenka a České republiky a mezi nimi nechybělo několik mnichů z fungujících benediktinských klášterů“, řekla Dana Černotová z Agentury pro rozvoj Broumovska.

 

Pokračování

Otevři zahradu rajskou

viewer12Otevři zahradu rajskou.

Benediktini v srdci Evropy 800–1300 / Národní galerie v Praze: Valdštejnská jízdárna a Galerie Klementinum / Praha  7. 11. 2014 – 15. 3. 2015. 

http://www.vystava-benediktini.cz/cz/main-page

Pokračování

Oficiální zakončení oslav

oficialni-zakonceni-oslav

Otázky, odpovědi a zamyšlení na téma „Benediktinské dědictví – přínos nebo břímě?“  zněly v pátečním podvečeru v Pellyho domech.

„Panelová diskuse“ na předem dané téma není program, který by byl v našem regionu častou nabídkou společnenských a kulturních center. Počet aktivně diskutujících diváků v polických Pellyho domech - bylo jich více než osmdesát - byl proto milým překvapením, které umožnilo otevřít téma benediktinské minulosti a přítomnosti v regionu Policka a Broumovska opravdu z mnoha úhlů, zdaleka nejen z těch mediálně známých.

Pokračování

Páteční podvečer v Pellyho domech

patecni-podvecer-v-pellyho-domech

Benediktinské dědictví - přínos nebo břímě ?

To je otázka, o které v pátek 22. listopadu v 17:00 v Pellyho domech v Polici nad Metují budou hovořit a s vámi diskutovat pozvaní hosté. Moderovat diskuzi bude Daniela Brůhová

Program večera:

Kdo byli benediktini před 800 lety a kdo jsou dnes, v čem spočívá jejich odkaz Modli se a pracuj?převor P. Sziostrzonek

Co motivovalo benediktiny, že šli právě sem? Co viděli, když přišli a co bylo potom? Co motivovalo krále, že benediktinům broumovsko věnoval? Co bylo dřív – jejich příchod nebo darovací listina? Jak to bylo z pohledu historie.                                                                                                                       D. Foltýn

Vliv benediktinů na to, že je dnes Broumovsko krajinou chráněnou oblastí. Komponovaná krajina. Broumovské nebo polické stěny – a proč? Co z odkazu či v přítomnosti benediktinů chrání CHKO dnes?                                                                                                                                                      H. Heinzlová

Byli benediktini z dnešního pohledu úspěšnými manažery? Jaká to byla vrchnost či vedení firmy?J.Novák

Je i dnes, na začátku 21. století, benediktinský odkaz na Broumovsku a Policku stále hmatatelný, je inspirativní? Budoucnost regionu. Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov.                   J.Školník

Moderovat diskuzi bude Daniela Brůhová. 

více informací zde

Pokračování

Krajinou děsnou v dávné pustině, krajinou zajímavou a krásnou dnešníma očima

krajinou-desno-dnesnima-ocima

Krajinou děsnou v dávné pustině, krajinou zajímavou a krásnou dnešníma očima

Díky podpoře fondu T-mobile se mohli sejít zájemci o historii krajiny Broumovska. Po stopách prvních benediktinů na Policku se vydali v sobotu, 2.11. účastníci exkurze „Krajinou děsnou v širé pustině“.   

Zejména o počátcích kolonizace i o stopách osídlení Policka před příchodem benediktinů v terénu mluvil Mgr. Jan Tůma, archeolog Regionálního muzea v Náchodě. O obrazu dávné divočiny a malých návratech divočiny do našeho současného světa informoval Mgr. Petr Köppl, biolog ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

P1150983 1P1160013 1P1160014 1 

Pokračování

Na obědě u benediktinů

na-obede-u-benediktinu

Další školáci „poobědvali u benediktinů“

6.11.2013, Broumov

Třeťáci Základní školy Hradební v Broumově si dnes během programu Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov (VKCKB) vyzkoušeli, co to znamená, uvařit si opravdový oběd. To ale zdaleka není vše: celý jeden školní den se věnovali jídlu, jeho historii i tomu, jak svým jídlem ovlivňujeme své zdraví a životní prostředí.

Díky spolupráci Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov a Střediska volného času Ulita vznikl zajímavý tematický program pro školní třídy. Žáci si během něj nejen připraví jídlo, ale také si při obědě v krásných prostorech benediktinského kláštera v Broumově vyzkouší základy kulturního stolování.

 

Pokračování

Vernisáž výstavy v Muzeu východních Čech

vernisaz-vystavy-v-muzeu-vychodnich-cech

Výstava Via Benedictina doputovala do krajské metropole.

Od včerejška je možné vidět výstavu Via Benedictina, která je věnována osmisetletému výročí příchodu benediktinů na Policko a Broumovsko v dalších unikátních prostorách. V úterním odpoledni byla výstava otevřena v horním patře jediné národní kulturní památky na území města Hradce Králové – v Muzeu východních Čech.

Výstava je v Hradci doplněna zajímavými artefakty vztahujícími se k působení benediktinů v dnešním hradeckém i pardubickém kraji. Zajímavé jsou také nálezy ze strážního hradu nad Božanovem, které byly dosud deponovány ve sbírkách hradeckého muzea a mají tedy svou výstavní premiéru. K výstavě jsou připraveny také pracovní listy pro různé věkové skupiny žáků. I proto je její návštěva vhodným doplněním výuky dějepisu – seznamuje s výraznou kapitolou historie evropské kultury i historie našeho regionu. 

Návštěvníky přivítala ředitelka muzea, Mgr. Naděžda Machková – Prajzová, Ph.D., členka odborného týmu tvůrců výstavy doc. PhDr. Dana Musilová, CSc., převor břevnovský a broumovský P. Petr Prokop Sziostrzonek OSB a Mons. Mgr. Josef Socha, papežský prelát.

Kromě uvedených osobností byli v příjemné atmosféře ochozu hradeckého muzea pro dotazy, týkající se benediktinského odkazu i vzniku výstavy k dispozici také spoluautoři výstavy z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a pracovníci Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov, kteří připravují celoroční program oslav benediktinského jubilea, jichž je výstava součástí.

Další akce připomínající benediktinské jubileum:

2. 11. v 9:30 hod. můžete z areálu Správy CHKO v Polici nad Metují vyrazit na terénní exkurzi „Krajinou děsnou v širé pustině aneb Historie všemi smysly“

22. 11. v 17:00 hod. proběhne v polických Pellyho domech panelová diskuseBenediktinské dědictví – přínos nebo břímě?“  Diskutovat na téma budou výrazné osobnosti z různých oborů lidského bytí. Moderovat večer bude Daniela Brůhová. Více informací naleznete v tiskové zprávě, která bude zveřejněna na těchto webových stránkách.

Pokračování

Výsledky soutěže "Osm staletí - jedna krajina"

vysledky-souteze-osm-staleti

Osm staletí Broumovska inspiruje literáty, fotografy i výtvarníky

Že je Broumovsko nejen učebnicí, ale inspiruje tvůrce všech uměleckých směrů, je patrné z děl zaslaných do umělecké soutěže „Osm staletí, jedna krajina“, kterou na jaře vyhlásilo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov u příležitosti jubilea 800 let od příchodu benediktinů na Policko a Broumovsko.

Obdrželi jsme více než padesát prací – fotografií, koláží, maleb a kreseb, básní a povídek.  Vítězové tří kategorií – fotografie, malířská tvorba a literární díla – vzešli z hlasování účastníků mezinárodní odborné konference a slavnostního večera Via Benedictina, který se konal v prostorách Muzea Broumovska. 

Mezi fotografickými díly bodovaly snímky detailů z přírody i architektonických památek. Zvítězila kaple Hvězda autora Jiřího Velce, následovaná detailem klenových listů Jána Greše a klidným proudem skalního potoka Jitky Klímové.

Výtvarným dílům kralují zobrazení kostelů broumovské skupiny autorky Lucie Cepkové, která se stala také celkovou vítězkou soutěže. Zvítězila s kresbou kostela sv. Michaela ve Vernéřovicích a získala také druhé místo díky své kresbě kostela sv. Petra a Pavla v Broumově. Shodný počet bodů, a tedy další druhé místo, mezi výtvarnými pracemi získala koláž z ručního papíru autorky Heleny Černochové, kterou inspirovaly k tvorbě nápisy z broumovských náhrobních kamenů.

V literárních pracích nejvíce zaujala apokalyptická povídka Pavla Frydrycha Dance Macabre odehrávající se v Polici nad Metují. Na druhém místě se umístily básně se stejným počtem bodů: Akrostichy Jitky Bonaventurové a Směr Ireny Rutarové

Celkový vítěz soutěže, Jiří Velc, se může těšit na rekreační pobyt na Broumovsku, autoři úspěšných děl jednotlivých kategorií se budou moci dozvědět více o Broumovsku díky prohlídkám broumovského kláštera i knižním a turistickým cenám, které jsou pro ně připraveny.

Všechna zaslaná díla si můžete prohlédnout při návštěvě broumovského Kláštera na prohlídkovém okruhu.

Pokračování

Strana 1 z 4

KONTAKT

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov 
Klášterní 1, 550 01 Broumov
Tel: +420 491 521 299
Mobil: +420 734 443 165 Mgr. Petr Köppl
+420 731 610 652 Marcela Lilingová
E-mail:

vkcb@broumovsko.cz

partneri